Halový turnaj Viničné 2015

publikované 27.03.2015 (aktualizované 12.10.2015)

Naše najmladšie priniesli bronz z tradičného turnaja vo Viničnom

Ako to už býva zvykom, aj tento rok odohral žiacky tím svoj sezónny debut na zmiešanom halovom turnaji (kategórie do 13 rokov) vo Viničnom. Turnaja sa zúčastnilo 6 tímov, vrátane zahraničného hosťa- Klackaři z Kostelce nad Orlicí, ktorí tu obhájovali titul minuloročných víťazov. Náš tím odohral šesť zápasov s celkovou vyrovnanou bilanciou troch výhier a troch prehier.

Do turnaja sme neišli so žiadnymi vysokými ambíciami, jednak preto, že úradujúca chrípka nás prinútila  hrať v oklieštenej zostave, ale boli to aj naše prvé súťažné stretnutia v novom trénerskom zložení a dievčatá sme v zápase predtým nevideli. Prišli sme predovšetkým s cieľom otestovať to, čo sme počas zimnej prípravy natrénovali, vyskúšať rôzne varianty postavenia obrany i útoku, zistiť, na čom je naďalej potrebné pracovať a samozrejme, dobre sa zabaviť.  Kvôli nízkemu počtu hráčok v našom kádri nás doplnil Martin Sokolovský, ktorý nám výrazne pomohol najmä na poste jednotky, ale taktiež aj v útoku, za čo mu ďakujeme.

V prvom zápase sme sa stretli s trnavskými baseballistami Angels (sivý tím).  Spočiatku hrali dievčatá v poli výborne a na pálke sa tiež nemali za čo hanbiť. Potom, ale nasledovalo viacero obranných erorov, prameniacich hlavne zo zlého vyhodnotenia situácie. Dievčatá jednoducho nevedeli kam hrať a vznikol veľký chaos. Inkasovali sme kopu dobehov, čo sme po zbytok zápasu tvrdým útokom dobiehali a nakoniec sme prehrali najtesnejším rozdielom 13:14.

V druhom stretnutí proti nám nastúpil slabší súper – tím Základnej školy Podzáhradná z Bratislavy. Mali sme prevahu ako v obrane, tak aj v útoku. V poli bola cítiť väčšia istota, ako v prvom zápase a dievčatá predvádzali krásne hity. Viacero našich útokov ukončila povinná zmena po 5 dobehoch. Zápas skončil s vynikajúcim výsledkom 19:3 v náš prospech.

Tretí zápas bol badateľne ďaleko tvrdším orieškom, ako druhý a to nielen preto, že sme hrali proti skúsenému Apollu, ale aj preto, že po predchádzajúcej výhre dievčatá stratili koncentráciu. V celom zápase sme sa nedokázali presadiť na pálke, všetky naše odpaly padali súperovi priamo do rukavíc a tiež chýbala agresivita a odhodlanie na métach. Početné poliarske chyby a zaváhania umožnili apolákom nastrieľať počas prvých troch inningov 14 bodov. Aj keď sa po zbytok zápasu naša obrana obdivuhodne vzchopila a zahrala tri čisté hry, vysoké manko sa nám nepodarilo dobehnúť a tak zápas skončil nelichotivým výsledkom 3:14 v náš neprospech.

Štvrtý zápas bol pre nás rozhodujúci, čo sa týkalo umiestnenia v skupine. V prípade výhry by sme mohli po základnej časti hrať o 3. miesto. Proti nám sa postavil modrý tím baseballistov Angels Trnava. V tomto zápase dievčatá ukázali, ako sa vedia skonsolidovať  po predchádzajúcom fiasku a predviedli úžasnú hru. Naše agresívne útoky vo všetkých inningoch ukončila pravidlami vynútená zmena po piatich dobehoch a v obrane sme súperovi nič nedarovali. Za stopercentnú snahu a plné nasadenie do hry hovorí samotný vynikajúci výsledok 25:6, ktorým sme si zaslúžili miestenku v boji o konečné tretie miesto.

V piatom zápase sme už nemali čo stratiť. Postavili sme sa proti ďaleko skúsenejším Klackařom, ktorý nám svojou ukážkovou hrou uštedrili prehru 25:6. Tá nás, ale dlho nemrzela a radšej sme sa sústredili na posledný, rozhodujúci zápas.

V súboji o tretie miesto bol naším protivníkom už známy súper z prvého zápasu-baseballisti Angels (sivý tím). V prvom zápase nás tesne porazili, čoho sme sa nezľakli. Práve naopak, boli sme o to odhodlanejší. Tento zápas bol pre nás skutočným vyvrcholením turnaja. Hra bola dynamická, pestrá a bohatá na skóre, čo ju urobilo aj divácky zaujímavou. Po stopercentných výkonoch na pálke oboch tímov bol stav po druhej zmene vyrovnaný. Potom však dievčatá zabrali v obrane a ujali sa vedenia. V štvrtom inningu viedli pantherky už o 9 bodov. Našim súperom sme nedali dýchať a podarilo sa im skórovať v zápase už len tri razy, čím konečný bodový rozdiel len mierne znížili. Famóznym výkonom dievčatá dosiahli zaslúženú výhru 25:14 a celkovo sa umiestnili na tretej priečke.

Čo sa týka individuálneho ohodnotenia, rada by som vyzdvihla viacero výkonov : Emke Čornaničovej patrí pochvala za výbornú hru na nadhode, kde odohrala viacero veľmi pôsobivých outov a v útoku predviedla svoje rýchle nohy. Saška spoľahlivo zahrala post tretej méty a predviedla aj parádne chytený line-drive, čo svedčí o jej poliarskych schponostiach. Emka Galbavá sa do toho poriadne oprela na pálke a neraz jej odpaly lovili až na vedľajšom ihrisku, čím nám priniesla kopu bodov. Ninka ukázala dobré zákroky na dvojke, kde krásne chytila luft a následne ešte aj  zahrala double. Nikita predviedla v plnej kráse svoju ruku a zahrala úžasné a mimoriadne presné príhody z osmičky až domov. Za pálku jej tiež patrí pochvala. Doris okrem tvrdých odpalov ukázala tiež mnoho pôsobivých zákrokov v poli. Svojou výbornou hrou si zaslúžila ocenenie Najužitočnejšej hráčky. Martin nás veľmi podržal svojím spoľahlivým výkonom na jednotke. V šiestom zápase zahral impozantný posledný out, hoci zrejme sám nevedel ako. Po celý čas predvádzal ďaleké odpaly, na aké by bol hrdý každý baseballista.

Celkové 3. miesto je pre nás veľkým úspechom. Odohrali sme krásne aj menej vydarené zápasy a veľa sme sa toho naučili. Do Viničného sme prišli s cieľom čo najviac sa naučiť a preto je pre nás parádne a neočakávané tretie miesto už len čerešničkou na torte.

Káder: Bohunická A., Čornaničová E., Galbavá E., Kopplová T., Ladvenicová N.,  Štefeková N., Sokolovký M.

Tréneri: Stúpalová P., Sokolovksá P., Kalická N., Híreš T.