Slovnaft cup - halová derniéra

publikované 27.03.2016

Najmladšie pantherky zavŕšili tohtoročnú nabitú  halovú sezónu túto nedeľu (20.3.2016) bratislavským Slovnaft Cupom, ktorého za okrem nás zúčastnili naši tradiční súperi  - Apollo, oba trnavské baseballové tímy Angels a nechýbali ani Skaličania, tvoriaci taktiež dva tímy. Slovnaft Cup bol zároveň finálnym podujatím najnovšej slovenskej súťaže – Halovej ligy žiakov a žiačok, vďaka ktorej nevyšli počas zimnej prípravy zo „zápasového rytmu“.

Úvodná skupina, do ktorej sme boli vylosovaní priniesla tri čisto trnavské derby. V úvodnom zápase sme sa stretli s týmom BK Angels Trnava U10. Toto stretnutie malo byť spomedzi dvoch skupinových zápasov to ľahšie, keďže proti nám nastúpil tím mladších baseballistov, no opak bol pravdou. Hoci spočiatku bol náš útok úspešný, čím ďalej tým menej sa nám darilo na pálke presadiť. V obrane sme si sami marili jasné outové šance a súper tak ľahko skóroval. Tento vlažný výkon nám nakoniec priniesol zaslúženú nakladačku 15:7 v prospech trnavských chlapcov, ktorá nás mrzela, no aspoň si mladé pantherky odniesli poučenie do budúcnosti.

Po tomto nezdare sme sa v ďalšom zápase stretli so staršími baseballistami BK Angels U12. Hoci sme vedeli, že tento duel bude ešte oveľa náročnejší než predošlí, dievčatá nastúpili do hry s odhodlaním napraviť chyby predvedené v predchádzajúcej hre. Tak sa aj stalo. Hneď v prvej obrane sa im veľmi kvalitnou a tvrdou hrou podarilo udržať  nulu na konte súpera. Hoci obrana fungovala až na pár zaváhaní a ľahších errorov dobre, o útoku sa to tvrdiť nedalo. Všetky odpaly našich dievčat končili priamo v rukaviciach súpera a keď sa nám horko-ťažko podarilo obsadiť métu, vždy nastal tretí out a bolo po šanci skórovať. Zlom však nastal vo štvrtom inningu. Pantherky začali predvádzať tvrdé odpaly do zadného poľa, ktoré dali angelsákom poriadne zabrať a zrazu sme sa začali na skúsenejšieho súpera bodovo doťahovať. Obrana naďalej fungovala bezchybne a súperovi sme už nedarovali jediný bod. Potom však siréna ohlásila koniec hracieho času a skóre sa nám už dorovnať nepodarilo. Relatívne tesná prehra 7:4 bola pre nás v skutočnosti víťazstvom, keďže ňou dievčatá dokázali ako sa vedia skonsolidovať a že ich predchádzajúci neúspech neodrovná.

Po dvoch prehrách sme skončili na treťom mieste v skupine A a naším posledným súperom sa stal tretí tím skupiny B – ŠK Skalica 2, s ktorým sme mali pozitívnu zápasovú bilanciu troch výhier a ani jedinej prehry. Dievčatá nastúpili do zápasu motivované svojou predchádzajúcou hrou, odhodlané zvíťaziť v derniére svojej halovej sezóny. Príliš veľká motivácia však mala, bohužiaľ, celkom opačné účinky. Slabý útok, nesústredená obrana...v takomto duchu sa odohrávali prvé tri inningy, po ktorých bol stav zápasu 6:1 v prospech Skalice. Dievčatá sa však rozhodli že dnes budú mať deň „nečakaných zvratov“ a od 4. inningu sa hra opať otočila o 180 stupňov. Tvrdé, ďaleké odpaly a bezchybná obrana...takýto bol prevratný štvrtý inning, po ktorom bol stav vyrovnaný 6:6. O všetkom mal rozhodnúť posledný piaty inning, ktorý sa už odohrával nad rámec hracieho času. Atmosféra bola napätá, ako na ihrisku, tak aj v hľadisku. Kľúčové bolo pre nás nestratiť koncentráciu a poslať súpera do obrany bez bodu. Nebolo to však také jednoduché, lebo vďaka tvrdým odpalom sa skalickým chlapcom podarilo pripísať si ešte dva body. Nastala dohrávka.  Skvelými odpalmi sa nám podarilo dorovnať stav na 8:8, a už nás delil len jediný bod od víťazstva v neuveriteľne prekúrenej Slovnaft aréne. Súper už mal nahraté dva outy a na pálku nastúpila Phoebe Atkinson, ktorá napriek veĺkému tlaku zvládla nástup perfektne a svojím odpalom dotlačila Anetu Šmičkovú, ktorá tak za ohromnej podpory trnavských divákov skórovala víťazný bod. A tak vypukla obrovká radosť z tvrdo vybojovanej výhry v zápase, ktorý bol hotovým šlágrom dňa.

Naše pôsobenie v Slovnaft Cupe hodnotím veľmi pozitívne aj napriek negatívnej zápasovej bilancii dvoch prehier a jednej výhry. Výhra v poslednom zápase totižto absolútne zatienila prechádzajúce neúspechy. Dievčatá predviedli obdivuhodnú súdržnosť, odhodlanie a bojového ducha, keď v poslednom zápase ohromujúcim spôsobom obrátili zdanlivý debakel zo stavu 1:6 na víťazstvo 9:8. Naučili si tak tú najdôležitejšiu zásadu, ktorou sa na ihrisku vždy treba riadiť a to, že zápas nikdy nie je stratený a že sa odplatí bojovať naplno až do samého konca. Ich výkon mal v tomto turnaji skutočne stupňujúcu tendenciu, čo je pre mňa najväčším víťazstvom.  Opäť sme sa dokázali niekam posunúť, ako z hľadiska individuálnych výkonov, tak aj z hľadiska tímu, ktorí už na ihrisku nepôsobí ako náhodné zoskupenie zmätených hráčok, čo poriadne nevedia čo robiť, ale ako súdržné družstvo, ktoré bojuje ako jeden celok. A verím že to takto pôjde aj naďalej.

Káder:  Anet Šmičková, Tereza Klasová, Sophia Megová, Alexandra Bohunická, Elin Mihaliková, Nina Fančovičová, Zuzana Dobčovičová, Barbora Gregurková, Phoebe Atkinson.

Coach: P.Stúpalová, P.Sokolovká, J.Fančoviová.

Celkové poradie:

1. ŠK Skalica 1