1. kolo Slovenskej softballovej ligy

publikované 25.04.2016

Znovuzrodenie žiackej softbalovej ligy

Po niekoľkých rokoch majú trnavské žiačky konečne súpera – žiacky tím Apollo Bratislava, čo umožnilo obnovenie Slovenskej softbalovej ligy v najmladšej kategórii, hoci len s dvoma účastníkmi. Súťaž bude prebiehať formou série vzájomných zápasov, ktoré sú časovo obmedzené na 60 minút, tým pádom je možná aj remíza, čo je vo svete softbalu zaujímavou novinkou. Za každý zápas sú prideľované body: za výhru 2, za remízu 1 bod obom družstvám. Tím, ktorý dosiahne v sezóne vyšší bodový zisk, sa stane víťazom ligy a tým pádom i majstrom Slovenska.

Prvé kolo, v rámci ktorého sa odohrali úvodné dve duely súťaže, prebehlo v sobotu 23.4.2016 na ihrisku bratislavského Apolla. Pred zápasom panovala medzi dievčatami aj trénermi mierna nervozita, keďže sa jednalo o vôbec prvý reálny softballový zápas, v ktorom nahadzujú samotné hráčky, pričom doteraz sa stretali najmä s coach-ballom (nahadzuje tréner) a tee-ballom (páli sa zo statívu). Tá sa však rozplynula hneď v úvode stretnutia, keď sme sa hneď po prvom inningu ujali vedenia. Potom sa však dievčatám prestalo dariť v útoku a naopak súper prekonal našu obranu niekoľko krát, čím sa stav obrátil na 1:4 v prospech Bratislavčaniek. Potom však prišiel rozhodujúci štvrtý inning. Ako hostia sme prvé nastúpili na pálku, kde sa nám podarilo pripísať si na konto tri dobehy, čím sa skóre vyrovnalo. Rozhodujúce bolo stav udržať. To sa aj stalo vďaka bezchybnej obrane, ktorú úžasne podržala siedmimi strike-outami nahadzovačka Aneta Šmičková, pre ktorú to bol vôbec prvý zápas na poste nadhodu. Pochvalu za prieméru na poste trojky si zaslúži aj Barbora Gregurková, ktorá bez problémov chytila ťažký vysoký luft a zahrala aj tečovaný out. Stav stretnutia teda zostal nerozhodný 4:4 a tak sme si v prvom zápase tejto sezóny pripísali na účet remízu.

Druhý zápas odpálili pantherky vo veľkom štýle. V útoku zaznamenali hneď v prvom inningu 5 dobehov, čo ja maximálny možný počet, po ktorom nasleduje vynútená zmena. Druhý inning však  bol absolútnym protikladom, hoci ho obrana spočiatku hrala dobre, po dvoch outoch sme akoby poľavili, čo využil náš súper a razom sme prehrávali 6:8. Blížil sa koniec hracieho času a tak sme nastúpili do poslednej obrany z odhodlaním nepustiť súperovi jediný bod, čo sa ja podarilo. Pantherky sa po katastrofálnej druhej zmene fantasticky skonsolidovali a nedarovali Apollu jediný bod.K tomuto výrazne prospela tretia „debutantka“ na novom poste – Lea Slováková, ktorá prevzala nahadzovaciu štafetu v skutočne neľahkej situácii a tímu pomohla dvoma strike-outami. Tak nastal posledný útok a s ním aj posledná šanca otočiť zápas v svoj prospech. Skórovali sme však len dva krát, čim sa opäť vyrovnalo skóre na 8:8 a tak sme si spolu s našimi súpermi pripísali na konto znova po jednom bode.

Celkovo hodnotím výkon tímu pozitívne. To, že dievčatá ešte nikdy hrali softball v pravom zmysle slova, nebolo na nich takmer vôbec poznať. Bez problémov rozlišovali dobré a zlé nadhody a taktiež kradli méty ako divé, čo bolo taktiež pre ne novinkou. Veľkú pochvalu si Pantherky zaslúžia za obetavé slajdy a taktiež koncentráciu, najmä pri behu na métach, kde konečne po celú dobu sledovali a takmer bezchybne plnili pokyny coachov. Samozrejme sme sa nevyhli množstvu errorov, no dôležité je že sme sa z nich poučili a pevne verím, že sa im v zápasoch českej ligy, ktoré nás čakajú na budúci víkend, vyhneme. Táto súťaž je pre tím veľkým prínosom a dúfam, že v nasledujúcej sezóne našu dvojčlennú posádku doplnia ďalšie tými, aby sa slovenský softball nestal akousi potápajúcou sa loďou, ktorá o pár rokov zmizne pod hladinou iných športov.

Káder:  Aneta Šmičková, Tereza Klasová, Lea Slováková, Sophia Megová, Alexandra Bohunická, Elin Mihaliková, Zuzana Dobčovičová, Ema Domoráková, Barbora Gregurková, Michaela Janovská, Phoebe Atkinson.

Coach: P.Stúpalová, P.Sokolovská